Pokládka zámkové dlažby – jak na to?

Stavba domu nebo rekonstrukční práce kolem něho dají dost zabrat. Avšak nemůžete se do nich pustit bez toho, než si všechno nejprve naplánujete nebo vytvoříte představu o tom, jak má všechno vypadat. Součástí rekonstrukčních prací bývá i exteriér – pokládka zámkové dlažby. O tomto tématu se více dočtete v následujícím článku.

Kdy je vhodný čas

Pokládka zámkovej dlažby

Inspirujte se…

Pokládka zámkové dlažby je činnost, kterou není možné dělat kdykoliv a kdekoliv. Aby byla odvedena co nejlepší práce, se kterou budete spokojení, musíte dodržet několik pravidel.

V první řadě je potřeba uvědomit si, že pokládka zámkové dlažby se v případě stavby nebo rekonstrukce domu dělá až úplně nakonec. Je tomu tak kvůli tomu, aby se během prací na domě nezašpinila nebo nepoškodila. Dalšími případy, kdy není vhodné zámkovou dlažbu pokládat je období silných mrazů nebo dešťů. V prvním případě je zem úplně ztvrdlá a dlažbu není možno pořádně upevnit no a v druhém případě je zase zem rozmočená a dlažba by v ní „plavala“.

Nejdůležitější je podklad

zámková dlažba

Podklad je nejdůležitejší pro stabilní a kvalitní dlažbu

Pokud chceme, aby nám zámková dlažba vydržela co nejdéle a nijak se neporušila, je zapotřebí umístit ji nebo vytvořit pevný a hutný podklad z několika vrstev. Od kvalitního podkladu se dále odvíjí celková kvalita zámkové dlažby. Nedostatky podkladu se na dlažbě odrazí velice rychle.

Nejdůležitější vrstvou podkladu je vrstva štěrku nebo různých frakcí kameniva. Už při ukládání těchto vrstev je důležité, abyste dbali na to, v jaké spádu chcete dlažbu. Přesně v takovém spádu musí být ukládány i podkladové vrstvy.

Pokládka zámkové dlažby

Pokládka zámkové dlažby

Vstup do každého domu zkrášlí zámková dlažba

Když už je připravena podkladová vrstva, můžete přistoupit k samotnému pokládání zámkové dlažby. Je pravidlem, že se vždy začíná od nejnižšího bodu a zásadně vždy zkraje. Při pokládání nesmíte stoupat na podklad. V opačném případě hrozí jeho poškození a celá vaše práce a vynaložené náklady přijdou vniveč. Aby byly zachovány rovné linie, používá se nejčastěji špagátky. Samotnou dlažbu ukládáme tak, aby byly od sebe jednotlivé kusy vzdáleny zhruba 3-5 mm. Po uložení všech dlaždiček je potřebné celý povrch zarovnat, aby se na dlažbě nevyskytovaly hrboly a podobně. Nejvhodnější je vibrační deska.

Následuje vyplnění mezer mezi jednotlivými dlažebními kostkami. K tomu se využívá křemičitý písek. Samotné vyplnění mezer mezi kostkami probíhá ve dvou etapách. První etapou je vyplnění mezer hned po naskládání dlažby a druhou etapou je opětovné vyplnění zhruba po dvou týdnech. Za tu dobu totiž první vyplnění sedne a mezi kostkami se opět udělají nepěkné mezery. Celé vyplňování není pouze otázkou vkusu a nedělá se tedy pouze kvůli estetickému vzhledu dlažby. Kvalitní vyplnění těchto mezer způsobí to, že jednotlivé kostky jsou pevně upevněny jedna na druhou a nehrozí nějaké posuvy a podobně.

Pokládka zámkové dlažby se může vykonávat ručně nebo mechanicky. Mechanická pokládka se realizuje na velkých plochách (například náměstí). Avšak i v tomto případě je nutné zkombinovat ji s ruční (dolaďování nerovných okrajů a podobně). Ruční pokládka zámkové dlažby je vykonávána například kolem domu v případě tvorby chodníku nebo příjezdové cesty pro auto.

Napsat komentář