Mýty o web designu

web design

Víte, co je pro web design skutečně důležité a co jsou jen mýty?

Jak řekl Steve Jobs: „Design není jen to, jak to vypadá, design je to, jak to funguje“. Web design je víc, než jen to, že web vypadá pěkně, má hezké barvy a obrázky. Web design musí na stránce pomáhat. Musí pomáhat uživatelům učinit to, co měli v úmyslu na webu udělat. O web designu koluje vícero mýtů, na základě kterých potom klienti vytvářejí svoje požadavky na web. Mezi nejčastější patří:

1) Stránka by měla vypadat hezky

To není celkem pravda. Mnoho lidí považuje funkci web designu za dekorační činnost. Web design je snaha skloubit formu a funkci, čili jednoduché a příjemné řešení úlohy. Snahou designérů  je podívat se na stránku očima uživatele a přirozeně ho navést k vykonání úkonu.

2) Web design je jen o funkčnosti

Toto také není úplná pravda. Mnoho lidí se domnívá, že pokud na navštívené stránce dosáhnou toho, proč ji otevřeli v první řadě, na designu nezáleží. Tento přístup však už dávno neplatí a web design má ve skutečnosti zanechat v uživatelích dobrý pocit. Dobrý web design vás vtáhne jakoby do hry, kde vám všechny následující kroky budou připadat přirozené.

3) Homepage je nejdůležitější stránka

Dnes už to neplatí, v minulosti však toto pravidlo určitě platilo. Web designéři nejvíce času věnovali tvorbě první stránky, která se uživateli zobrazí, v domnění, že právě ona rozhodne o tom, jestli se uživatel na stránku vrátí nebo ne. Chování zákazníků se však časem změnilo a dnes je pro ně nejdůležitější ta stránka, na které najdou to, co potřebovali.

web design

Za několik posledních let se chování lidí na internetu značně změnilo a tak to, co bylo důležité kdysi, dnes už důležité být nemusí.

4) Web design musí být originální

To platí jen částečně. Někteří web designéři a jejich klienti se ve snaze o originalitu snaží znovu vymyslet kolo. Tento přístup je však neúčinný a zbytečný, protože v současné době je trendem využívání už zažitých designových prvků. Uživateli jsou totiž tyto prvky známé a nepotřebuje k nim manuál. Samozřejmě že originalitě se meze nekladou, ale pozor, není vždy stoprocentně lepší, než zažitý vzor. Někdy je lepší sázet na klasiku.

Napsat komentář