I menší kuchyně mohou být stylové a praktické

Zařízení dokonale funkční kuchyně pro běžnou tříčlennou či čtyřčlennou rodinu vyžaduje určitý prostor, dodržení ergonomických pravidel, správnou organizaci a množství důležitých věcí (např. osvětlení, spotřebiče), které nám usnadní každodenní povinnosti jako je příprava jídla a udržování čistoty. V běžných panelákových bytech však nebývají příliš velkorysé, a tak se musíte často poprat s problémem malé kuchyně. Dá se vůbec malá kuchyň zařídit prakticky a přitom vkusně, moderně a stylově? Pokud nepřichází v úvahu získání většího kuchyňského prostoru zrušením některé příčky nebo propojení s obývacím pokojem, budete muset pořádně zvážit každý krok při zařizování vaší kuchyně a někdy není na škodu oslovit v takovém případě i bytového designéra, který dokáže najít zajímavé řešení i pro rozlohou menší kuchyňské prostrory.

kuchyně

I malá kuchyň může okouzlit

Rozměry, tvar a dispozice

Prvním důležitým krokem je pozorně si prohlédnout a důkladně přeměřit rozměry, tvar a dispozici celého kuchyňského prostoru, nezapomeňte si zaznamenat ani rozvody plynu, vody a elektřiny či odtok, výšku stěn i vzdálenost mezi nimi a také okno, radiátor nebo dveře (např. dveře, které se otevírají směrem do kuchyně vás obírají o další prostor a lepší volbou mohou být posuvné dveře). Tvar a dispozice kuchyňského prostroru vám určí i ideální tvar vaší kuchyňské sestavy, volné stěny rozhodnou o tom, zda se pro vás hodí přímý lineární tvar jednořadý kuchyně (vhodný pouze pro jednu celou volnou stěnu) nebo si můžete dovolit i kuchyni ve tvaru písmene L zda dvouřadá paralelní kuchyňskou linku, kde však musí být zachována ulička v šířce minimálně 120 cm.

kuchyně

Skvělé nápady do kuchyně

Tipy a triky do malé kuchyně

Jak vytěžit i z malého kuchyňského prostroru maximum? Důležitá je správná organizace a úložné prostory vybaveny moderními technologiemi, jako jsou např. různé vnitřní organizéry, a „inteligentní“ výsuvy či mechanismy. Dobrý efekt a optické zvětšení prostoru dosáhnete i světlými barvami a povrchovou úpravou ve vysokém lesku či správným rozmístěním bodového osvětlení. Více info najdete i ZDE.

Napsat komentář