Co všechno považujete za voňavky?

Není totiž voňavka jako voňavka. Pod pojmenování voňavka totiž spadá více kategorií vůní.

Parfémová esence sama o sobě není až tak lákavá, může být dokonce až nepříjemná. Proto, aby byla našemu nosu příjemnější, je třeba ji ředit, nejčastěji alkoholem a vodou. Podle zřeďování a výsledné intenzity vůně dělíme voňavky do více kategorií.

voňavky
Roh Al Ward Al Ta`efi voňavka

Druh voňavky podle podílu parfémové esence

Parfém (Extrait de parfum)

Parfém obsahuje 15 až 30%, někdy 40% parfémové esence, což jej činí nejkoncentrovanějším a nejintenzivněji vonícím ze všech druhů vůní. Pro vysoký obsah esence bývá často i dražším než zředěnější varianty. Parfém má olejovitější  konzistenci a proto bývá často dodáván ve formě lahviček bez spreje, aby se jeho stříkáním neplýtvalo, ale aby se aplikoval formou kapek. Většina parfémů totiž obsahuje éterické oleje, které jsou drahé a vzácné (např. živočišné pižmo), a i pouze jedna kapka může zvýšit jeho cenu, a proto by se jím nemělo plýtvat. Parfém se pro již zmíněné důvody proto nanáší bez rozprašovače, pár kapkami na pulzující místa a jeho intenzivní vůně vám vydrží i 24 hodin a hodí se pro svou intenzitu spíše na speciální příležitosti, než na běžné nošení.

voňavky
Oud Siufi patří mezi tí lepší voňavky

Parfémová voda (Eau de parfum)

Parfémová voda se vyrábí ze stejné parfémové esence, ale v jiném poměru – 10 až 20% parfémové esence a zbytek alkohol a voda. Tato koncentrace činí vůni lehčí, ale má kratší intenzitu, vyprchá po 4, maximálně 6 hodinách. Většina lidí ji považuje za vhodnější pro běžné používání, je dostupná také s rozprašovačem, v různých baleních a objemových variantách.

Toaletní voda (Eau de toilette)

Toaletní voda obsahuje 5 až 10% parfémové esence. Je lehká, méně intenzivní než parfémová voda a nejvhodnější pro běžné použití. I pokud to s jejím nanesením přeženete, snadno se rozplyne, protože je zředěná vysokým obsahem alkoholu, což ji činí rychleji prchavou. Její výdrž je většinou okolo 3 hodin, proto je dostupná ve více vriantách, abyste ji mohli mít stále po ruce a osvěžit její vůni po několika hodinách.

Kolínská voda (Eau de Cologne)

Kolínská voda obsahuje pouze 3, maximálně 5% parfémové esence ve zředěném 70% alkoholu. Tento druh pochází z města Kolína nad Rýnem v Německu – proto se francouzsky nazývá Eau de Cologne. Kolínské vody obsahují vonné látky jim specifické. Nejčastěji ji využívají muži jako vody po holení, jejich snadná a svěží, často ovocná vůně s příměsí esencí levandule nebo rozmarýnu vydrží maximálně 2 hodiny.

„Čerstvá voda“ (Eau de fraîche)

Obsahuje maximálně pouze 3% parfémové esence, rozpuštěné ve zředěném lihu, nebo dokonce ve vodě. Vůně vydrží málokdy až 1 hodinu, je třeba opakovat aplikaci vícekrát za den.

Parfémovaný olej Parfémované oleje pocházejí z rodinných tradic v Orientu, kde se parfémová esence neředí alkoholem a vodou, ale jojobovým nebo jiným olejem. Kromě krásné vůně působí příznivě na pokožku, kterou nevysušují ani nedráždí jako alkohol (jsou skvělou volbou pokud máte velmi citlivou pokožku). Nanášejí se taktéž na pulzující místa jako za uši, do loketní jamky a na zápěstí. Jejich vůně vydrží neuvěřitelných 48 hodin a zbavíte se jí jedině smytím.

Napsat komentář