Proč mít sídlo společnosti v daňovém ráji?

Co znamená, když se řekne daňový ráj? Jedno je jisté – oficiální definice neexistuje. Je to však téma, která se objevuje poměrně často i v médiích. Schránkové firmy, daňové úniky, podnikání prostřednictvím offshore společností. Přesto, všichni trošku tušíme, o čem je asi řeč. Daňový ráj je jakési útočiště, které zvýhodňuje zahraniční firmy v oblasti daňových poplatků. Zisky společností se tam zdaňují pouze minimálně, dividendy vůbec. Kromě toho mohou firmy získat i další výhody (osvobození od cla při dovozu hmotného a nehmotného majetku v rámci podnikání).

Daňový ráj podle OECD

Aby nějaká podnikatelská společnost získala výhody daňového ráje, musí splnit několik základních kritérií. Podnikatelská činnost firmy musí být například omezena na aktivity mimo danou offshore krajinu a držiteli kapitálových podílů musí být zásadně pouze cizinci. Jednu z definic daňového ráje stanovila Organizace pro ekonomickou a hospodářskou spolupráci (OECD). Tato definice pracuje se třemi klíčovými kritérii, podle nichž v daňovém ráji nejsou ukládány žádné nebo jen minimální daně, existuje zde nedostatek transparentnosti a v takové zemi jsou stanoveny přísná pravidla pro ochranu klientů před zahraničními daňovými kontrolami a orgány.

daňový ráj

Daňový ráj – ráj pro podnikatele

Výhody převládají

Jednou z hlavních výhod firem, které mají sídlo v některém z daňových rájů, je úleva na daních. Další, která mnoha majitelů firem láká, je anonymita vlastnictví. Založení offshore společnosti v daňovém ráji přináší větší míru ochrany soukromí a majetku. Vyšší prestiž sídla společnosti, např.v Nizozemsku, Británii nebo USA, ocení především podniky pohybující se v mezinárodním obchodě. Rychlost založení offshore společnosti, stabilní politické a především právní prostředí. I takové jsou výhody daňového ráje.

Přesun do daňového ráje jen s profesionály

Legislativních změn je skutečně mnoho a běžný podnikatel nemá šanci se v nich aktuálně orientovat. Pokud se ale rozhodnete přestěhovat sídlo své firmy do některého daňového ráje, nemusíte si složitě zjišťovat jak na to. Určitě neuděláte špatně, když si vyberete správného profesionálního partnera v této oblasti.

Napsat komentář