Jak sestavit svatební menu

svatební menu

Jídlo ve formě bufetu

Příprava svatby s sebou přináší velké množství povinností. Je totiž potřeba zabezpečit a zařídit velké množství věcí jako například pozvánky, kostel nebo úřad, svatební sál, šaty, výzdobu, svatební kapelu a v neposledním řadě určitě nějaké občerstvení. V následujícím článku se dočtete pouze o poslední položce z předchozího výčtu a tím je jídlo a pití a s tím související sestavení svatebního menu.

Při výběru menu myslete na všechny

Nejdůležitější na svatbě je kromě snoubenců a obřadu i dobrá atmosféra a zábava. Proto je důležité, aby se všichni dobře najedli, protože s prázdným žaludkem nebude nikomu příliš „do zpěvu“. Proto byste sestavování svatebního menu měli věnovat dostatek času a pozornosti. Je důležité promyslet všechny možnosti. Zatímco mladší generace mohou rády experimentovat s mezinárodní kuchyní, tak starší generace preferuje spíše tradiční domácí jídla. Důležité je brát ohledy i na děti, vegetariány, diabetiky nebo jiné hosty se speciálními dietami. Je tradicí, že jídlo na svatbě by určitě mělo obsahovat maso (aspoň jeden z chodů), protože to ocení hlavně muži a budou poté spokojeni. Ale i navzdory tomu by měla jídla být lehčí, protože svatební menu se většinou skládá z více chodů a tak je důležité nenasytit hosty jedním jídlem.

svatební menu

Svatební menu by mělo být přizpůsobeno hostům

Svatební menu tvoří několik chodů

Jak již bylo výše zmíněno, svatební menu pozůstává z více chodů. Úplně ten první chod se tradičně podává ještě před samotnou svatbou u rodičů ženicha a nevěsty nebo na jiném místě, kde se všichni před svatbou sejdou. Další jídla se podávají až po svatbě a tak toho může mnoho hostů využít pro „zabití“ volného času nebo jednoduše k občerstvení se. Když už je po svatbě a dorazí novomanželé, jsou na programu různé tradice jako například přenášení nevěsty přes práh nebo rozbíjení talířů. Poté se zasedá ke společnému obědu, který je tvořen polévkou, 1-2 hlavními jídly a dezertem, který by rozhodně neměl chybět. Další teplé jídlo se podává až na večeři formou bufetu/švédských stolů, kde si každý nabere podle svého gusta. Je dobré, abyste zajistili nějaké to občerstvení i po večeři, protože svatba mnohdy trvá do pozdních hodin a hlad se může dostavit kdykoliv.

svatební menu

Bar s nápoji

Nápoje

Svatební menu však kromě jídel musí zahrnovat i nápoje a to alkoholické i nealkoholické. Rozhodně by v menu nemělo chybět víno, chlazené i nechlazené nealko nápoje, káva a čaj.

Napsat komentář