Astma – projevy a prevence

astma

Astma mnohdy trápí už malé děti

Astma je onemocnění související s dýcháním. Jde o chronické zánětové onemocnění dýchacích cest, které je momentálně zcela nevyléčitelné. V případě astmatu se jedná buď o dědičné onemocnění nebo o onemocnění způsobené různými vlivy prostředí nebo alergií.

Co astma vyvolá?

Průdušky člověka trpící astmatem jsou stáhnuté, a proto se proudění vzduchu do plic stává problematickým. Nedostatek kyslíku zase způsobuje problémy s dýcháním a vzniká tak pocit tísně na hrudi. Problémy s dýcháním většinou přetrvávají pouze několik minut a člověk je potom v pořádku. Horší možností je tzv. astmatický záchvat, který v krajních případech může skončit i smrtí. Tato možnost, ale většinou nastává pouze v případech, kdy postiženému není poskytnuta dostatečná zdravotní pomoc.

Astma může vyvolat hned několik podnětů. Například to může být prach jakéhokoliv původu, výpary z chemikálií, dým z cigaret apod. Dokonce ho mohou vyvolat i silné emoce, strach, stres nebo hormonální změny. V případě alergiků se astma zhoršuje při alergických reakcích. Nejproblémovější skupinou jsou lidé s alergií na pyl. V takovém případě vše závisí od toho, na jaký pyl je pacient alergický. Může se jednat o pyl z dřevin, bylin nebo různých trav. Pacienti s tímto problémem si tedy samozřejmě více oddychnou v obdobích, kdy nic nekvete – tedy v zimě nebo na podzim. Uleví se jim i po dešti, který všechen dráždivý prach nebo pyl smyje a navíc pročistí ovzduší.

Prevence a první pomoc

Aby se následky astmatu ale i astma samotné co nejvíce zmírnily, je potřebná určitá prevence. Začít je potřeba už v doma, kde by se měl pravidelně utírat prach, a mělo by se vysávat. Astmatik by se měl vyhýbat prašnému prostředí, zakouřeným prostorám, a aby toho nebylo málo, měl by omezit i kontakt se zvířaty. Astmatici by tedy vlastně neměli ani vlastnit žádná domácí zvířata se srstí – psy nebo kočky. Právě jejich srst totiž může vyvolat alergickou reakci. Aby se stav pacienta zlepšoval, doporučuje se sport a to hlavně cyklistika, plavání a běh. Na organismus rovněž pozitivně vplývá mořský nebo horský vzduch. Vhodná je také dechová gymnastika.

astma

Inhalátor, který by měl mít každý astmatik vždy při sobě

Je skoro povinností každého astmatika, aby měl vždy po ruce svůj inhalátor, který slouží jako první pomoc při astmatickému záchvatu. V případě, že se po použití inhalátoru stav postiženého nezlepší, je zapotřebí zavolat záchrannou službu nebo co nejrychleji navštívit pohotovost. Je také vhodné postiženého uvést do sedící polohy a uvolnit mu oblečení, aby se mu lépe dýchalo. Záchvat může utišit i kofein – tedy šálka kávy nebo kofeinová tabletka.

Více se dočtete na stránce modrykonik.cz/astma

Napsat komentář