Airsoft – co to vlastně je?

Dost zjednodušeně asi můžeme říci, že pod názvom airsoft se skrývá určitý druh militantně zaměřeného sportovního zápolení v rámci tzv. airsoftového setkání. Airsoft do určité míry a rozsahu napodobuje konflikt ozbrojených vojenských složek. Jeho aktéři by však měly splňovat určité základní předpoklady – vyžaduje se patřičný věk, dobrá fyzická a psychická kondice a promyšlená taktika bojových airsoftových operací v prostoru a čase.

airsoft

Airsoft nebo paintball?

Paintball nebo airsoft?

Airsoft je vojensky zaměřené zápolení, které se nám na první pohled může zdát dost podobné paintballu. Na rozdíl od této populární zábavy však bojovníci v airsoftu po sobě nestřílejí municí s barvou, ale speciálními kuličkami, mají a používají i zcela jinou výstroj a výzbroj. Při bojovém klání používají věrné napodobeniny skutečných střelných zbraní.

Jaké jsou vlastně cíle airsoftové hry?

Airsoftové setkání dvou nebo více skupin může mít několik cílů. Jsou to občas podobně vytyčené cíle hry, při níž proti sobě v rozsáhlém terénním prostoru nastupují dvě soupeřící mužstva, jak je možná znáte z tradičních on-line počítačových přestřelek. Za dohodnutých a předem přesně vymezených podmínek se může soupeřit o nepřátelskou vlajku. Některé akce mají charakter záchranných misí. Ale asi nejoblíbenějším úkolem airsoftového boje je, samozřejmě, kompletní vyřazení nepřátelské skupiny. Tento druh zábavy vyžaduje velké fyzické a psychické nasazení a nezbytnou vojenskou výstroj a výzbroj airsoftového charakteru. Airsoft může zahrnovat skutečně velkou škálu herních situací. Od dobývání vrcholů kót, opevněných pevnosti, získání nepřátelské vlajky, vysvobození rukojmí, ochrany a doprovázení významné osoby. Organizátorem airsoftových akcí určitě při hledání cílů a nápadů fantazie nechybí.

Pestrý výběr zbraní pro airsoft

Airsoftové zbraně se dělí do tří základních skupin – rozlišují se podle toho, jakým způsobem a jakým zdrojem energie jsou poháňané. Můžete si zvolit airsoftovou zbraň manuální, plynovou nebo dokonce i elektrickou. Není tomu tak dávno, co byly nejpopulárnější plynové zbraně. V nich se airsoftová munice vystřelovala stlačeným hnacím plynem. V dnešním období jsou asi nejvyhledávanější zbraně elektrické. Mají vyšší spolehlivost a často i dostrel. Airsoftové zbraně jsou většinou vyráběny jako modely skutečných zbraní v měřítku 1:1. Jsou od skutečných zbraní těžko rozeznatelné.

Bezpečnosť a fair play

airsoft

Airsoft a holky jsou skvělá kombinace

Airsoft má své vlastní vypracované bezpečnostní pravidla. Jednotliví účastníci militantní hry je musí dodržovat a chovat se vůči sobě férově. Přežijí a vychutnají si svou hru v reálných terénních podmínkách. Při plnění úkolů musí spolupracovat s ostatními spolubojovníky v týmu. Vznikají tak velké kamarádské vazby. Účastníci hry se naučí sebeobraně, orientaci v terénu, poskytnout základní laickou první pomoc. Musí se navzájem respektovat, učit sebekázni. Večer je při táborovém ohni po celodenní airsoftové hře vždy vesele. Bývalí spolubojovníci i nepřátelé se o zážitky a zkušenosti z bojové hry rádi podělí s ostatními účastníky. Airsoft určitě však není určen pro každého, vyžaduje určité předpoklady a zaměření.

Napsat komentář