Historie a vývoj plynové pistole

Jak se dostala plynová pistole na svět? John Moses Browning (1855-1926), vynálezce první plynové pistole, se narodil a vyrůstal se zbraněmi v rámci rodinného dědictví. Jeho otec, Jonathan, se narodil v roce 1805 v Tennessee. Během jeho mládí patřili pušky mezi základní výbavu každodenního života. Byly potřebné na sebeobranu a myslivost. Jonathan se už jako dítě hodně zajímal o zbraně, jejich mechanismus a konstrukce. Už v období dospívání se chodil učit ke kováři, aby mohl pokračovat v zbrojovce řemesle. V roce 1824 vyrobil svou první pušku, hned na to si založil vlastní obchod. Během svého života vymýšlel různé inovace zbraní. Po tom, co se mu narodil první syn, John, se s rodinou přestěhoval do jiného města, tam si však nový obchod neotevřel. V práci puškáře však pokračoval nadále. John od malička pomáhal otci a naučil se pracovat se zbraněmi a vyrábět zbraně tak dobře, že se z něj stal uznávaný, celosvětový a vysoce úspěšný génius v historii střelných zbraní.

plynová pistole

Plynová pistole je dílem Johna Mosesa Browninga.

První zbraň Johna Browninga – plynová pistole

V roce 1878 John vyvinul svou první zbraň, robustní jednorázovou spádovou pušku, která se stala dnes již známou puškou Winchester model 1885. Hned za tím pracoval na vývoji Winchester 1886 akční pušky, ostatních pušek a brokovnic. Postupem času začali Johna Browninga zajímat i automatické a samonabíjecí zbraně a vzniklo to tak, že si uvědomil, že většina energie produkované detonací kazety byla zbytečná. Jeho první pokusy zaměřené na využití této energie byly zaměřeny na tlak plynu, který se nasbíral za nábojem. Od tohoto momentu byl pouze krůček k vzniku nové a první plynové pistole.

plynová pistole

Plynová pistole v moderní verzi.

Plynová pistole pod jménem, které zná celý svět

Jeho plynová pistole byla sestavena Coltem a později pod licencí Marlin jako střelná plynová pistole model 1895. Vyhrála akceptaci armádou a námořnictvem, jakož i mnoha zahraničními zákazníky. John však při tomto vývoji neskončil a nadále si zaslouženě udržoval své dobré jméno.

Napsat komentář