Svítidla dokáží udělat s vašim bytem zázraky

SvítidlaSvítidla dokáží přeměnit interiér rodinných domů a bytů k nepoznání. Svítidla jsou v bytech a domech takovými malými kouzelníky, kteří dokážou změnit prostory k nepoznání.

Malý pokoj dokážou i obyčejné lampy opticky zvětšit, velký zase zútulnit, dokážou zakrýt nedostatky před očima vašich hostů, ale též upřít jejich pozornost na to, čím se chcete pochlubit. Pokud chcete ve svém bytě nebo domě kouzlit i vy, pomoci vám může i tento článek.

Čím se řídíme, když vybíráme svítidla?

SvítidlaVhodně vybrat svítidla do domácnosti není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. V první řadě je rozdíl, zda kupujeme svítidla do novostavby, kde si elektrické rozvody umíme přizpůsobit úplně podle svých představ nebo do staršího bytu, kde se musíme držet toho, co máme (samozřejmě v případě, že se byt nechystáme celý rekonstruovat).

Pokud se jedná o novostavbu, je dobré dopředu si rozvrhnout a promyslet, kde jaká svítidla chceme mít a podle toho zavést i elektrické rozvody v domě. Pokud se však jedná o starší byt, musíme pracovat s tím, co máme – avšak i tady se dá vytěžit maximum. Dalším faktorem je též finanční rozpočet, avšak pokud jde o svítidla, šetřit se určitě nevyplatí.

Centrálním svítidlům se nevyhnete

SvitidlaZačněme od základů, jakými jsou stropní svítidla. Ty nesmí chybět v žádné domácnosti, avšak nemůžeme se na ně spoléhat jako na zdroj všeho potřebného světla, vždy je totiž nutné doplnit je i o nástěnná svítidla, noční lampy a pod. Když vybíráte stropní svítidlo do malé místnosti, opticky ji zvětší hlavně nenápadná bodová světla na stropě, která budou osvětlovat okolní stěny.

Pokud vybíráme centrální svítidlo do velké místnosti s vysokým stropem, skvělou volbou jsou např. lustry (ať už klasické nebo moderní), které pokoj příjemně prosvětlí a zútulní.

Aby se zrak nekazil…

Další důležitou součástí interiérového osvětlení jsou tzv. pracovní svítidla. Ať už jde o práci doma na lince v kuchyni, o práci u psacího stolu nebo o čtení v obýváku na gauči, každá z těchto činností si vyžaduje speciální svítidlo, které nebude ničit náš zrak.

Pozornost upřená na detaily

Nuže a třetí skupinou jsou tzv. náladová svítidla, jejichž hlavní úlohou je vytvořit v bytě příjemnou atmosféru a to, co jsme zmiňovali už v úvodu – vyzdvihnout detaily, na které jsme hrdí. Na to slouží např. noční lampy do ložnice nebo bodová svítidla, která se umísťují POD obrazy či jiná hodnotná umělecká díla, aby vyzdvihla jejich krásu.

Široký výběr svítidel můžete najít například i zde.

Napsat komentář