Kvalitní tvorba web stránek potřebuje dobrý obsah

Tvorba web stránek je v podstatě to, co vidíme, když si otevřeme nějakou webovou stránku, a vše, co se za tím skrývá. Je to grafické zpracování, kódování, skriptování a je to i koncept. Text je pro web velmi důležitý, protože jeho úlohou je návštěvníka stránky zaujmout, upoutat, přinutit ho, aby na stránce setrval déle a aby si ji lépe prohlédl. V tomto článku bych vám tedy chtěla představit několik základních bodů a pravidel pro dobrý copywriting.

Coypwriting

Pro slovo „copywriting“ v češtině výraz není, ale pravděpodobně vám došlo, že půjde o psaní textů pro webové stránky. A pokud vám to nedošlo, teď už to víte. Většina lidí sedí za stolem u počítače a surfuje na internetu kvůli informacím. Proto by měla být kvalitní tvorba web stránek o stručném, výstižném a hlavě zajímavém textu. Návštěvník by měl najít podstatu v každém odstavci co nejrychleji, proto vynechejte květnaté věty a složitá souvětí a používejte věty, které jsou krátké, jednoduché a srozumitelné.

tvorba web stránok

Odstavce a odrážky

V textu by se určitě měly používat odstavce. Dobrá organizace je totiž pro tvorbu web stránek velmi důležitá. Pokud text rozdělíte do odstavců, bude čitelnější a přehlednější, návštěvník stránky se v něm neztratí, ba právě naopak, rychleji se v něm zorientuje. Také jednodušeji zjistí, jestli informace, které hledá, na vaší stránce najde nebo ne. No, a pokud máte v textu nějaké informace, které chcete zvýraznit, použijte seznam s odrážkami. Rychle a lehce se čtou a informačně jsou velmi přínosné.

Responzivní tvorba web stránek

Také je velmi důležité, aby byla tvorba web stránek responzivní, tzn. dobře přehledný na různých mediích (PC, tablet, telefon) s různě velkou obrazovkou. Určitě víte, jakou část vaší webové stránky je vidět bez toho, abyste museli scrollovat, proto se snažte ty nejdůležitější a nejpoutavější informace umístit do horní části. Žurnalisté se například snaží svoje články v novinách a časopisech upoutat dobrým nadpisem.

No a o něco podobné by se měli snažit i copywriteři. Dobrý nadpis a perex (úvodní text zachycující podstatu článku) jsou vaší šancí, jak zaujmout a prodat se. Používejte v nich slovesa, která vyvolávají akci, něco, co čtenáře zaujme a pobaví. Ne každý návštěvník vaší stránky se jí bude proklikávat nebo scrollovat, proto ty nejdůležitější informace (kdo, co, kde, kdy, s kým, proč, …) umístěte hned na začátek. V dalším textu už je pak jen rozviňte.

Napsat komentář