Kde umístit svítídlá v obývacím pokoji?

Lustre

Luxusní lustr do obývacího pokoje – MBSun.cz

Vybíráte svítidla do svého nového obýváku? Neumíte se rozhodnout mezi stropními, nástěnnými, stojacími, stolními a bodovými svítidly? My se vám v dnešním článku pokusíme váš výběr a zařizování obýváku trošku ulehčit. Podíváme se na to, jaké osvětlení je pro obývací pokoje nejvhodnější a jaké jsou aktuální trendy v oblasti designu pro svítidla.

Stropní svítidla jsou v obýváku nejdůležitější

V obývacím pokoji je nejdůležitější celkové osvětlení prostoru. To znamená, že největší důraz při výběru svítidel klaďte na stropní svítidla. Centrální svítidlo by mělo být dostatečně silné na osvětlení celého pokoje, avšak nesmíme zapomínat ani na atmosféru, kterou by tu mělo vytvářet. Právě proto se do obýváku doporučují svítidla se žárovkami, které produkují teplé bílé světlo. Pokud se právě v obývacím pokoji rozhodnete zainvestovat i do stmívačů, určitě tím nic nepokazíte.

V obýváku jsou nejdůležitější centrální svítidla

Stejně tak, když máte pocit, že jedno stropní svítidlo vám neumožní dostatečně prosvětlit celou plochu, nemějte obavy. Nic se nestane ani tehdy, když budou ve vašem obýváku dvě centrální svítidla. Pokud jde o design svítidel pro obývací pokoje, momentálně jsou v kurzu opět po letech, lustry. Ty můžou být i v klasickém „retro“ stylu, avšak mnohem víc se teď upřednostňují svítidla velkých rozměrů, které už na první pohled vyrážejí dech. Zkuste díky nim úplně změnit a oživit váš interiér!

Lampy

Stolní lampy na čtení – MBSun.cz

Stojací svítidla do čtenářského koutku

Další důležitou součástí obývacího pokoje jsou stojací svítidla, která se obyčejně umísťují do blízkosti sedacích souprav. Tady je však úplně klidně můžete nahradit modernějšími nástěnnými svítidly. Totiž, využití stojacích svítidel může být i mnohem efektivnější a to konkrétně ve „čtenářském koutku“ ve vašem obývacím pokoji. Vytvořte si příjemné místo pro svůj oddych u knihy – vyberte si to nejpohodlnější křeslo, sestavte si svoji vlastní malou knihovničku a ke křeslu postavte stojací lampu se stínidlem.

Zdůrazněte to, na co jste hrdí!

Bodová svítidla jsou taktéž velmi zajímavým doplněním osvětlení v obývacích pokojích. Nejzajímavější způsob, jak je můžete využít, je, že jimi osvětlíte věci, na které byste rádi upřeli pozornost každého, kdo se vás rozhodne navštívit. Takovými věcmi můžou být např. různá umělecká díla na stěnách či fotografie vystavené na poličkách.

Napsat komentář